Тема :Роальд Дал " Чарлі і шоколадна фабрика ".
Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній
фабриці містера Вонки.
Мета: вдосконалювати вміння сприймати великий за обсягом твір цілісно,
характеризувати персонажів ; познайомити з поняттями "герой",
"персонаж" ;розвивати мислення і творчу уяву дітей, вдосконалювати навичкипереказу літературного твору,усного діалогічного і монологічного
мовлення ;формувати основні компетентності учнів ;виховувати уважного читача і гідну людину, наділену найкращими людськими чеснотами.
Обладнання: художній фільм Тіма Бертона ( США, 2005 ), за
вдання на карточках для роботи в групах, тексти твору.
"Чарлі і шоколадна фабрика»
Небезпечна подорож у світ дивовижних фантазій
Р.Дал
Хід уроку
І.Мотивация навчальної діяльності
-Діти, чи любите ви мріяти?
-А що таке мрія?
-Чи може людина жити без мрій?
-А що, на вашу думку, необхідно,щоб мрія здійснилася ?
Учитель.
Звернімося до твору Роальда Дала "Чарлі і шоколадна фабрика" .
Чарлі Бакет, головний герой твору, теж має мрію.
Яку?
Чи здійснилась вона?
Відомий британський критик Джулія Екшлер написала в післямові до повісті:
"Чарлі" викликає відчуття того, що Р.Дал відчуває насолоду, розповідаючи
історії, точнісінько так, як ми насолоджуємось, читаючи їх. У цьому
переконуєшся, коли починаєш подорожувати по шоколадній фабриці. " «Дал
малює дитячий рай : чарівну шоколадну фобрику з підземними ходами і
таємничими печерами»
-А ви любите подорожувати? Любите пригоди?
Тоді вперед. Пропоную і нам разом із Чарлі здійснити подорож чарівною фабрикою містера Вонки.
Але спочатку визначимось з темою і завданнями уроку ( діти формулюють
тему і завдання уроку і роблять запис теми в зошиті )
ІІ Оголошення теми і мети уроку
ІІІ Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Учитель
Доцільно розпочати подорож зі знайомства з власником фабрики
Віллі Вонкою.
1.Перегляд фрагмента кінофільму (містер Вонка)
2.Характеристика містера Вонки
-Яким постає перед нами містер Вонка ?
( "І що то був за дивовижний чоловік ! На голові він мав чорний циліндр.
Одягнений був у фрак з розкішного темно-фіолетового оксамиту.
Штани мав темно-зелені. Рукавички- перламутрово- сірі. А в руці мав
Елегантну тростинку з золотою бамбулькою".«З його підборіддя стирчала акуратна чорна цапина борідка.А очі -очі він мав невимовно ясні. Здавало
ся, вони весь час іскряться та мерехтять. Власне кажучи,все його обличчя освітлював радісний усміх».)
-Яке враження він справив на дітей? А на вас?
( "Ох, а яким він здавався розумним. Яким кмітливим, проникливим і
енергійним!..Вбирав усе довкола своїми ясними мерехтливими очима.
Його рухи були швидкі, як у білки,спритно ї і хитрющої старої білки
В парку. " Я захоплений! Зачарований! Безмежно втішений! ")
Учитель.
Давайте вирушимо разом з дітьми, їхніми батьками і родичами
на фабрику містера Вонки.
-Хто працює на фабриці? Чому?
-Хто такі умпа-лумпи?
-Які винаходи демонстрував дітям Віллі Вонка ?
3.Заповнення схеми "Чудеса фабрики Віллі Вонки"
( Діти записують лише ланцюжок чудес )
Галявина під землею ,Шоколадний водоспад, трава з цукрової вати,
шоколадна ріка, яхта з карамельки.
Цех винаходів
Вічні барбариски, іриски,від яких росте волосся і борода, жуйка,що заміняє обід з трьох блюд.
Рожевий туннель.Двері з написом "Фіалковий крем",боби,високі,мав тополі", "зефірні подушечки" ,"лизальні шпалери","гаряче морозиво".
Горіховий цех
Білки самі лущать горіхи.
Скляний ліфт
Через скло видно гори грильяжу,( ліфтоліт ) хуртовини з цукрової пудри.
Телешоколадний цех
Через телевізор передавали шоколад.
Умпа-лумпи
Гномики, які працюють на фабриці, завжди веселі, співають
пісні.
4.З'ясування значення літературознавчих понять "герой", "персонаж"
(звернення до словника на с.267 підручника О.М.Ніколенко «Світова література», 5 клас.)
-Назвіть персонажів повісті -казки ( Августус Глуп, Верука Солт, Віолетта
Борегард, Майк Тіві )
-А хто є її героями ? ( Чарлі Бакет, дідусь Джо, містер Вонка )
( запис у зошит схеми "Персонажі і герої твору" )
Учитель. А тепер перейдемо до цікавих пригод, які трапились із дітьми.
5.Перевірка домашнього завдання. Коротка характеристика
персонажів.
6.Розповідь про пригоди, які трапилися з дітьми на фабриці. Робота в групах
над запитаннями на картках.
Заповнення учнями таблиці під час оголошення результатів роботи в групах.
Персонаж
Коротка
характеристика
Пригоди на фабриці
Чи змінились діти?
Група 1
Картка No1. Пригода 1
-З ким сталась перша пригода?
-Як ви гадаєте, чому? Яким був Августус Глуп? Що його цікавить?
-Як батьки ставляться до такого захоплення?
-Яка пригода з ними трапилась?
-Чим закінчилася екскурсія фабрикою для Августуса ?
-Що про цю подію співали умпа- лумпи?
Група 2
Картка No2. Пригода 2
-Пригадайте, хто став третім щасливим власником Золотого квитка?
-Чи справедливо було, що саме їй дістався квиток?
-Що цікавило дівчинку найбільше?
-Що сталося з Віолеттою в цеху винаходів?
-Чи вдалося врятувати Віолетту?
Група3
Картка No3. Пригода 3
-Де сталася третя пригода?
-Хто ще був серед перших щасливих власників Золотого квитка, крім Августа Глупа?
-Як дістався квиток Веруці? Чому Чарлі зауважив, що "батько дівчинки зробив не дуже чесно"?
-Що сказали про це рідні Чарлі?
-Що не сподобалось містеру Вонці в поведінці Веруки в горіховому цеху? Чи
сподобалось це білкам?
-Що трапилось з Верукою?
-Як до події поставились умпа-лумпи?
-Чим закінчилась подорож сміттєпроводом для Веруки і її батьків?
Група 4
Картка No4. Пригода 4
-Хто такий Майк Тіві? Що він тільки й робить?
-Що можете сказати про звичку Майка?
-Яким став 9-річний хлопчик, для якого телевізор і серіали замінили життя?
-Які саме фільми йому до вподоби? Як це впливало на його характер?
-Чи випадкова пригода сталася з ним в шоколадно- телевізорному цеху?
-Що порекомендував батькам Майка містер Вонка ?
-Що ж заспівали умпа-лумпи?
Зачитайте головну думку пісні із підручника (ст. 272)
-Чи зрозумів сам Майк, чому з ним сталася така пригода?
-Чи вдалося допомогти хлопцю?
ІVПідведення підсумків уроку
1. Учитель.
Як бачимо, екскурсія фабрикою містера Вонки для чотирьох дітей
закінчилась не зовсім весело.
-Як ви гадаєте, чи отримали діти урок із того, що сталося?
-Чи дотримав слова містер Вонка?
( кожна дитина повертається додому з великою кількістю цукерок, що вистачить на все життя )
-Містер Вонка говорить : " Усі вони зіпсовані, але ми їх відрегулюємо,
хоч би там що". Як ви розумієте ці слова?
-Чи змінились діти? Як?
2. Робота в парах. (Взаємоперевірка заповнення таблиці )
3. Творче завдання. Створіть "рецепт" удосконалення себе.
Я ДОСКОНАЛА ОСОБИСТІСТЬ
-виявляти позитивні риси характеру
-слухати старших і дорослих (батьків,дідусів,бабусь,учителів)
-бути чемним і вихованим
-допомагати батькам, друзям
-гарно поводитись
VОцінка діяльності учнів
VІ Домашнє завдання. Диференційоване.
1. Охарактеризувати Чарлі ( усно )
2 Написати твір-мініатюру " Якби я потрапив на фабрику містера
Вонки "
3. За бажанням. Намалювати ілюстрацію до твору або зробити
комп'ютерну презентацію
«Ілюстрації до твору " Чарлі і шоколадна фабрика " Р.Дала»