Тема:Література і книги в цікавих фактах

Мета: привернути  увагу до книги як до джерела знань, до літератури як до світу краси і мудрості.

Слово вчителя. Книги стали невід’ємною частиною нашого життя. Вони можуть скільки завгодно змінювати свою форму, але завжди залишатимуться джерелом знань. Сьогодні ми розповімо вам дещо незвичне про такі, здавалося б, звичні книги.

Загальна кількість всіх художніх, наукових та публіцистичних творів у світі становить приблизно 130 млн. Найдавнішою ж книгою на світі визнаний папірус Прісса, який був створений в 3350 році до нашої ери. Цікаво, що автор жаліється на небажання молоді здобувати знання. Як бачимо, молодь абсолютно не змінилася з прадавніх часів. (Слайд 1)

 

Сторінка 1. Історія перших книжок (Слайд 2)

Історія виникнення книги бере свій початок з тих часів, коли, створивши писемність, людство починає шукати способи матеріалізувати свої думки, передати наступним поколінням накопичені століттями знання та досвід.

До винайдення Йоганом Гуттенбергом  книгодрукування книжки були рукописні, наприклад книга-сувій із текстом "Іліади" Гомера довжиною близько... 150 метрів.

У бібліотеці індійського міста Адьяр зберігаються сотні книжок, що писалися на аркушах, виготовлених з пальмового листя. Сторінки таких книжок прикрашали золотом і дорогоцінним камінням. (Слайд 3)

Серед старовинних монгольських і тібетських книг є справжні манускрипти, тексти яких писалися сумішшю золота, срібла, коралів, перлів, бірюзи, глазурі, перламутру, сталі та міді. Є тут також книжки з текстами, вишитими по шовку та сап’яну різнокольоровими нитками... без жодного вузлика. (Слайд 4)

Ще одна унікальна книжка, сторінки якої зроблені із срібла, а букви "написані" золотом. На виготовлення такого ювелірного шедевру було витрачено більш ніж 50 кілограмів золота та близько 600 кілограмів срібла.

В наші часи з’явилася "металева книга". Виготовив її коваль Костов з болгарського міста Враца. Книга, 22 сторінки якої зроблені із... заліза, важить близько 4 кілограмів, хоча розміри її звичні – 18 на 22 сантиметри.

Серед книжок зустрічаються справжні велетні. Так, одним з найтовщих романів, напевно, слід вважати "Кларису" – роман англійського письменника Семюела Річардсона. Він містить 984 870 слів, майже на 200 тисяч слів більше, ніж у Біблії. Роман побачив світ у середині XVIII століття.

Не менш цікаве і "Диявольське Євангеліє", яке зберігається у королівській бібліотеці в Стокгольмі. Його обкладинка зроблена з дубових дощок товщиною 4 сантиметри, а прикрашають книгу масивні защіпки з кованого заліза. На виготовлення пергаментних сторінок пішло понад 100 козячих шкір. (Слайд 5)

З виданням "Історії Південної півкулі", що було видруковано у США, можливо знайомитися лише за допомогою... спеціального двигуна, адже важить вона 225 кілограмів, в розгорнутому вигляді її ширина дорівнює 2 метри 70 сантиметрів, а висота – 2 метри.

 

Сторінка 2. Найкращі бібліотеки світу  (Слайд 6)

Перші бібліотеки з’явилися на Стародавньому Сході. Найвідоміша давньосхідна бібліотека - Бібліотека Ашшурбаніпала в Ніневії: у ній знаходяться збори клинописних табличок з палацу царя Ассірії Ашшурбаніпала.

Одна з найзнаменитіших античних бібліотек - Александрійська: заснована на початку III століття до нашої ери, в світі еллінізму вона була центром  освіти і науки. (Слайд 7)
          Більше півтора тисяч років назад вона була зруйнована: існує безліч версій відносно того, як же це відбулося. Найпопулярніша свідчить, що бібліотека була спалена під час захоплення Александрії турками-османами. На початку XXI століття унікальне книгосховище, що стало легендою, було зусиллями низки країн відновлено.

З винаходом Іоганном Гуттенбергом в XV столітті книгодрукування кількість бібліотек стала збільшуватися, а в Новий час, з розповсюдженням письменності, підвищилося і число відвідувачів бібліотек.

Одна з найбільших бібліотек світу – Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників. (Слайд 8)

Найбільша бібліотека в Україні – Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського. Заснована вона у 1714 році. (Слайд 9)

Незважаючи на наявність Інтернету в кожному будинку і десятки мільйонів електронних книг, що продаються у світі, все ще є люди, які ходять до бібліотек. І для них будують  нові  бібліотечні будівлі, деякі з яких стають справжніми шедеврами архітектури, а авторами таких будівель стають відомі архітектори.

Так, у вересні 2013 року відкрилася найбільша в Європі нова бібліотека у Бірмінгемі (Великобританія). (Слайд 10)

На будівництво,  за проектом  голландського архітектурного бюро Mecanoo, витрачено 290 млн доларів. Площа - 35 тис. кв. м. Будівля має 10 поверхів.  Фасад бібліотеки прозорий, по периметру його огортає алюмінієва сітка, філігранні металеві кільця складаються в візерунок на золотому, срібному і скляному тлі.

Національна бібліотека республіки Білорусь, Мінськ. Вона була добудована в 2006 році і має 22 поверхи. Будівля має неправильну форму, що робить бібліотеку однією з незвичайних у світі. Архітектори Михайло Виноградов і Віктор  Крамаренко. (Слайд 11)

Бібліотека Гейзеля, Університет Каліфорнії, Сан Дієго. Головна бібліотека Каліфорнійського університету,  що розташований в місті Сан Дієго. Названа на честь Теодора Сьюзі Гейзеля, який вніс значний вклад у її розвиток. Восьмиповерховий будинок зі скла і бетону - один з кращих зразків ретрофутуризму 1960-х (1968, арх. Вільям Перрейра). (Слайд 12)

Публічна бібліотека Сіетла, Вашингтон, США. Центральна бібліотека Сіетла розташована в 11-поверховому будинку зі скла і сталі в центрі міста Сіетл у Вашингтоні. Нова будівля була відкрита в 2004 році. Щорічно її відвідують близько 2 мільйонів осіб. (Слайд 13)

Публічна бібліотека в Канзас-Сіті, США. Ця будівля має також і другу назву - «Книжкова полиця», і вона стала візитною карткою ділового кварталу Канзас-Сіті в Сполучених Штатах. Сама Публічна бібліотека міста була заснована більше 120 років тому. В  результаті реконструкції, що була розпочата у 2004 році, Канзас-Сіті отримав нову визначну пам'ятку і наочну агітацію користі читання. Фасад Публічної бібліотеки Канзас-Сіті виглядає як справжня книжкова полиця, де розташувалися томи класиків.  Книжкові корінці, висота яких близько 7,5 метрів, а ширина - близько 2 метрів, виготовлені з майлара - матеріалу, що використовується  в створенні рекламних вивісок. (Слайд 14)

Бібліотека у Стокгольмі (Швеція). Будівля нової бібліотеки в столиці Швеції   являє собою два перевернутих скляних конуса, що накриті  горизонтальною  плитою. Тут не тільки місце, де можна читати книги. Це також громадський центр, який призначений для спілкування, проведення масових заходів. (Слайд 15)

Національна бібліотека Чехії (Прага). Відкрилась у Празі в 2011-му році. Зовні вона схожа на величезний капелюшок мухомора, що «втомився» і осів на землю навколо ніжки. (Слайд 16)

Бібліотека в італійському місті Перуджа. Виконана у вигляді літаючої тарілки.(Слайд17)

          Сторінка 3.  Цікаві факти про книги (Слайд 18)

Найперший у світі буквар з’явився в Англії у 1491 році. Написаний він був латинською мовою.

Поширенню знань і піднесенню культури і літератури сприяло відкриття великого історичного значення – винахід книгодрукування, яке здійснив німецький майстер Йоганн Гуттенберг (бл. 1445 р.). Вже в ХVІ ст. книгодрукування зробило великі успіхи в Європі. (Слайд 19)

 Перша друкована книга в Україні була завершена у 1574 році, називалася «Львівський апостол». Того ж 1574 року Іван Федоров надрукував перший у Східній Європі друкований підручник – Буквар. (Слайд 20)

 Однією із найдавніших пам’яток літератури є Біблія. Створювалася вона протягом  півтори тисячі років, автори – близько 400 людей, представники трьох континентів: Африки, Азії, Європи. (Слайд 21)

 Якщо ж розглядати переклади окремих книжок, беззаперечним лідером є Книга книг – Біблія, яку перекладено на більш ніж 400 мов.

Найкращим літературним твором в другому тисячолітті було визнано роман Сервантеса «Дон Кіхот». Спеціальне опитування проводив Нобелівський інститут в Осло у 2002 році. До складу журі входили найвідоміші письменники сучасності, представники 50 національностей. (Слайд 22)

Серед книг, які були написані або задумані за гратами – «Дон Кіхот» Мігеля де Сервантеса, «Подорож пілігрима» Джона Баньян, «Тюремна сповідь» Оскара Уайльда, «Государ» Ніколо Макіавеллі.

В’язнями Бастилії були не тільки люди. Одного разу в тюрму була укладена знаменита Французька енциклопедія, складена Дідро і Д `Аламбером. Книгу звинувачували в тому, що вона завдає шкоди релігії та суспільній моралі. (Слайд 23)

Раніше в бібліотеках книги приковували до полиць ланцюгами.

Бібліоклептоманом називають людину, що краде книги. Один з найвідоміших бібліоклептоманів – Стівен Блумберг, який викрав понад 23 тисячі рідкісних книг з 268 бібліотек. Щоб скласти свою колекцію, яка оцінюється приблизно в 20 мільйонів доларів, Блумберг застосовував найрізноманітніші методи: іноді він пробирався до бібліотеки через вентиляційну систему і навіть шахту ліфта.

 

Сторінка 4. Книги-рекордсмени (Слайд 24)

А як щодо найціннішої книги на світі? Найдорожча книга – Лестерський кодекс авторства самого Леонардо да Вінчі! Лестерський кодекс – це трактат, що присвячений «воді, землі та небесним тілам». Наразі власником кодексу є Білл Гейтс. Свого часу він придбав книгу за … 24 млн. доларів! (Слайд 25)

У 2007 році британська компанія Teletext склала список найнудніших книг світу. До списку увійшли наступні літературні витвори: «Війна та мир» Льва Толстого, «Злочин і кара» Достоєвського, «Сатанинські вірші» Салмана Рушді, «Алхімік» Паоло Коельо та… «Гаррі Поттер і Кубок Вогню».

Що стосується найбільш популярних книг в світі, то пальма першості, безперечно, належить Біблії. Її загальний тираж – шість мільярдів примірників. На другому місці – цитатник Мао Цзедуна, а третє місце дісталося «Володарю перснів».

Видавці Книги рекордів Гіннеса нагородили бразильського письменника Пауло Коельо спеціальним призом за найбільший перекладний роман – «Алхімік» видали на 67 мовах світу. Нагородження відбулося в рамках Франкфуртського книжкового ярмарку 14 жовтня 2008 року.

Одна з найменших книжок видана у 1896 році в італійському місті Падуя, її розмір 16 мм х 11 мм, що дорівнює приблизно розміру нігтя на великому пальці руки. У цій книзі надрукований лист Галілео Галілея.

Донедавна найменшою у світі книжкою вважався «Кобзар». Мікрокнижку у 1963 році створив український мікрогравер Микола Сядристий. Вона має лише 12 сторінок розміром у 0,6 кв. мм. Гортати сторінки можна лише загостреним кінчиком людської волосини.

Станом на 2002 р. найменшою у світі вважалася книга "Хамелеон" А.П. Чехова розміром 0,9 х 0,9 мм. Вона містить 30 сторінок по 11 рядків тексту на кожній, 3 кольорові ілюстрації. Книга була видрукувана і переплетена у 1996 р. у м. Києві. (Слайд 26)

Дванадцять самих маленьких книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції. (Слайд 27)

Раніше найбільшою книгою у світі вважалася "Суперкнига", розміри якої становили 2,74 х 3,07 метра. Вага цієї книги - 252,6 кг і налічує вона 300 сторінок. "Суперкнига" була видана в Денвері (штат Колорадо, США) у 1976 р.

Проте в 2004 р. у Росії видали книгу під назвою "Найбільша в світі книга для малят". І хоча в ній всього 4 сторінки і 12 віршів для дітей, ця книга має воістину значні розміри. Висота книги становить 6 метрів, ширина - 3 метри, а вага цієї книги-гіганта - 492 кг. (Слайд 28)

 

Сторінка 5. Музеї книг (Слайд 29)

В світі існує більше 100 музеїв, які присвячені історії книги та книжкової справи. Найстаріший в світі музей книги був відкритий у 1877 році в Антверпені (Бельгія).

Музей книги і друкарства України  розташований у давній архітектурній пам’ятці Києво-Печерської лаври — будинку монастирської друкарні, що діяла безперервно з початку ХVІІ століття до початку XX століття (понад 300 років). (Слайд 30)

 В Україні є найбільший у світі музей мініатюрної книги: 8 тисяч примірників мініатюрних книжок зберігається в унікальному музеї у Горлівці, що на Донеччині. Розмір більшості книжок не перевищує кількох сантиметрів, а інколи і міліметрів. Прочитати їх можна лише з мікроскопом. Це молитовники, словники, підручники. Книжки видані у формі гаманців, футлярів, берестяних грамот. Є окремі видання класичних віршів на зрізі волосини. Також серед унікальностей – вірші Сергія Єсеніна й Олександра Пушкіна, надруковані у мікрокнижках розміром три на один міліметр. (Слайд 31)

         

Сторінка 6. Знайома та незнайома книга (Слайд 32)

Книга 360°. Японський художник Yusuke Oono створив вражаючу тривимірну казку про Білосніжку. Читати таку книгу надзвичайно цікаво, адже вона приємно вражає не лише своїм змістом, але й формою. (Слайд 33)

Кулінарна книга-запіканка. Цю книгу створили хорватські видавці. В чому ж її родзинка? Для того, щоб приготувати будь-яку страву за її рецептом, тобі доведеться спочатку її запекти! Так-так, лише після цього на її сторінках з’явиться текст. (Слайд 34)

Мільярди віршів у десятьох сонетах. Раймонд Квінау написав книгу, в якій всього десять сонетів. «І що ж тут незвичного?» — запитаєш ти. Справа у тому, що кожен з них розрізаний на тоненькі смужечки довжиною в один рядочок. Тож ти запросто можеш комбінувати смужки в будь-якій послідовності, зберігаючи при цьому ритм та щоразу отримуючи новий зміст.

А якщо захочеш прочитати всі можливі комбінації, тобі доведеться не розлучатися з цією книгою цілодобово протягом 200 000 років. (Слайд 35)

Книги-скульптури. Американець Брайан Деттмер створює дивовижні скульптури з книг. Він займається «бук-карвінгом» — різьбою по книгах. Ножиці, скальпель і пінцет — ось і все, що потрібно майстрові для створення власних книжкових шедеврів. (Слайд 36)

Найбільша книга у світі. Найбільшою книгою в світі є атлас висотою 180 см, який складається з 37 друкованих карт. Книга була створена в 1660 році спеціально для англійського короля Карла II. Атлас являє собою настінні карти розміром 1,9 х 1,75 м, які були обережно зшиті та розкішно прикрашені. (Слайд 37)

Найменша книга у світі. Неозброєним оком не зрозуміти, про що йдеться в книзі. Та якщо збільшити книгу в 600 разів, ми побачимо, що це найменша в світі копія Нового Завіту. (Слайд 38)

Книга-годинник. Ця незвичайна книга складається з трьох менших, які зовні виконують функцію годинника. А числа 3 і 9 допомагають орієнтуватися в часі. (Слайд 39)

Дірява книга Чи знаєте ви, що таке гіпертекст? Користуючись інтернетом, ви часто переходите за посиланнями, які приводять вас до  нових і нових текстів. Це і є гіпертекст. Письменник Джонатан Фоер вирішив зробити його паперову версію. Цікаво вийшло, чи не так? (Слайд 40)

Дерев’яні книги. Барбара Йейтс  екологічний художник. Вона створює мальовничі книги-шедеври зі старих дерев, всередині яких вже не вирує життя. (Слайд 41)

Книга-тунель. Ця унікальна книга являє собою тунель, що сполучає Нью-Джерсі та Нью-Йорк. Подорожуючи цим тунелем, ви дізнаєтеся багато цікавинок з історії та сучасності. (Слайд 42)

Вікіпедія на папері. Всім відомо, що кількість статей у вікіпедії перевищує кількість статей навіть у найповнішій енциклопедії, тому її видання здавалося нереальним. Дизайнер Роб Меттьюс створив книгу, на 5000 сторінках якої знаходяться найбільш відвідувані сторінки англійської вікіпедії. (Слайд 43)

 

Сторінка 7. Пам’ятники Героям Літератури (Слайд 44)

Пам’ятники створюють не тільки вченим, письменникам, воїнам, але й героям улюблених книг.

Розпочати хіт-парад улюбленців мільярдів хотілося з монумента, що багатьма вважається першим пам’ятником літературним персонажам. З’явився він на світ 1926 року в Америці на річці Міссісіпі у маленькому містечку Ганнібал, де провів свої дитячі роки американський письменник Марк Твен. У центрі міста на великому Кардіффському пагорбі височіє пам’ятник двом хлопчакам - Тому Сойєру та Гекльберрі Фінну, який несе на плечі мертву кішку. (Слайд 45)

«Брехні-небилиці» з книжкової полиці перекочували на скульптурні витвори. Дуже популярний персонаж у камені – відомий мандрівник та вигадник барон Мюнхгаузен. Люди захотіли увічнити його неймовірні історії ще й в скульптурних образах. В Україні є свій Мюнхгаузен. У Хмельницькому та Одесі є пам'ятник-фонтан барону. Мюнхаузен скаче на половині коня, а із зрізаної частини, як і описано у книжці, ллється вода. (Слайд 46)

М. Сервантес знаний у всьому світі завдяки своєму роману «Дон Кіхот», головний герой якого став народним. В знак пошани та любові цього героя увічнили у бронзі, металі, граніті та дереві. Де тільки немає пам'ятника цьому славетному лицарю! Дон Кіхоту та його зброєносцю встановлена рекордна кількість пам'ятників. Буенос-Айрес, Гавана, Брюссель, Мехіко, Хемніц та інші міста можуть похвалитися такими монументами. (Слайд 47)

Можна згадати пам’ятник Тілю Уленшпігелю у Голландії (Слайд 48), героям п’єси «За двома зайцями» Старицького у Києві. Пам'ятник героям безсмертного твору Старицького "За двома зайцями" - Ґолохвастову та Проні Прокоповні знаходиться у Києві біля Андріївської церкви. (Слайд 49)

Іноді такий пам’ятник стає символом міста, як  Русалонька Андерсена стала символом Копенгагена. (Слайд 50)

Перше місце за популярністю в Україні і Росії займають скульптури героїв роману Ільфа і Петрова «Дванадцять стільців». В 90-і рр. ХХ ст. в центральній частині Жмеринки на Вінниччині в Україні появилася скульптурна подоба Остапа Бендера, героя романів Ільфа і Петрова. Подібні є в Бердянську, Одесі, Харкові, Санкт-Петербурзі. (Слайд 51)

В Україні теж є улюблені книжкові герої. Полюбляють скульптори як українську, так і світову літературу. Тут – деякі з популярних серед жителів та гостей України монументів. (Слайди 52-56)

 

Заключне слово вчителя.

Істинні слова французького мислителя Дені Дідро: «Людина перестає мислити, коли перестає читати». І я впевнена, що книга не завершить своє існування в епоху комп’ютерних технологій, а знайде своє сокровенне місце в житті кожної людини. (Слайд 57)

 

 

 

 

Download
Література і книги в цікавих фактах
32e6bd2623b425069ab275d736358e27.pdf
Adobe Acrobat Document 4.4 MB